Ile kosztuje projekt domu

Ile kosztuje projekt domu_

Wybór projektu domu nie jest łatwy. Możemy wybrać jeden z tysięcy już gotowych, albo zainwestować w projekt indywidualny. Jedni wolą wybrać tańszą wersję i już mieć z głowy. Natomiast niektórzy chcą mieć coś unikalnego. Czy warto zatem zapłacić więcej za projekt?

Gotowy projekt

Na rynku możemy przebierać w gotowych projektach. Jest ich wiele, dlatego nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem ciekawej propozycji. Koszt takiego schematu zależy od wielu czynników. Ważny jest metraż domu. Mocno zwiększa cenę projektu. Im większy tym drożej. Cenę również podnosi projekt ogródka, ogrodzenia, oraz dodatkowych mniejszych budynków. Mowa tu o schowku lub małym kantorku. Dodatkowo musimy się liczyć z większym kosztem, jeśli stopień skomplikowania projektu jest wysoki. Zależy on głównie od zaawansowania wyposażenia instalacyjnego. Koszt takiego projektu wynosi około 2-3 tysiące złotych. W tej cenie otrzymujemy dokumentacje architektoniczną, dzięki której możemy się cieszyć zakupionym przez nas schematem.

Indywidualny projekt

Projekt indywidualny składa się z trzech części:

  • Przedstawienie koncepcji
  • Przepisy
  • Szczegółowe wyjaśnienie

Pierwszy etap zaczyna się od przedstawienia inwestorowi pomysłu na budynek. Pokazuje nam, jak budynek będzie wyglądał. Na tym etapie projekt może zostać przerobiony, jeśli klientowi coś nie odpowiada.

Kolejny etap to przedstawienie sporządzonego projektu przez architekta w urzędzie, którego celem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Projekt musi być zgodny z obowiązującymi przepisami.

Ostatni etap budowy domów obejmuje szczegółowy projekt architektoniczny, konstrukcyjny i instalacyjny. W nich są zawarte zastosowane produkty, szczegółowe wymiary i wszystkie detale, które są niezbędne do poprawnej realizacji budynku.

Koszt takiego projektu waha się od 80 do 200 złotych za metr kwadratowy. Jednak nie należy kupować najtańszego projektu, ponieważ jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Warto jest zainwestować więcej pieniędzy i mieć pewność, że nasz budynek będzie taki jak zaplanowaliśmy.