Przygotowanie podłoża przed zaczęciem budowy

Prace budowlane zawsze wiążą się dużym bałaganem. Materiały budowlane i sprzęt zajmują dużo miejsca, a trzeba ja na nie znaleźć. Czasami dochodzi również zaplecze dla ekipy. Musimy jednak pilnować, aby prace budowlane nie zajęły całej działki. Zniszczyło by to roślinność dookoła oraz ciężej byłoby coś zasadzić.

Wydzielenie miejsca

Jedną z podstawowych rzeczy jest podział naszej posesji. Jeśli mamy dużo miejsca na działce powinniśmy odgrodzić ją tasiemką lub jakąś barierką, choćby drewnianą. Ograniczy to rozlanie się budowy na całą działkę.

Projekt zagospodarowania

Myśląc o budowie domu zapominamy o jednej z ważniejszych rzeczy, która nas czeka po zakończeniu prac budowlanych. Musimy pamiętać, że będziemy tworzyli nasz ogród. Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest projekt zagospodarowania działki. Natomiast ogródek planuje się już po skończonej budowie, kiedy mieszkanie już stoi. Jest to niestety dużym błędem. Przygotowanie bardziej szczegółowszego projektu otoczenia domu pozwoli obniżyć koszt zagospodarowania działki, oraz zaplanować kolejność prac.

Przesadzenie roślinności

Często jesteśmy zajęci samą budową i nie myślimy o roślinności. Może ona zawadzać przy pracach budowlanych. Spowolni to pracę ekipy budowlanej. Najlepszym sposobem jest przesadzenie roślinności na czas budowy. Przyśpieszymy pracę oraz zachowamy rośliny, które będą mogły zostać posadzone ponownie po zakończonej budowie. Nie będzie trzeba się zaopatrywać w nowe rośliny, co zaoszczędzi nam trochę grosza, którego i tak już wiele wydaliśmy.