Jak wygląda proces tynkowania domu?

Tynkowanie domów jest bardzo ważnym aspektem. Tynki ścienne powinny być w każdym domu, ponieważ dodają one ładnego wyglądu i co najważniejsze chronią przed wilgocią. Koszt nałożenia tynku nie zawsze jest duży. Możemy go wykonać samemu lub zlecić firmie budowlanej. A jak wygląda taki proces?

Wybór tynku

Na samym początku warto jest wybrać odpowiedni tynk. Taki produkt znajdziemy w każdym sklepie budowlanym oraz możemy go nabyć w internecie. Wybór podłoża zależy głównie od podłoża i poziomu wilgotności.

Tynki cementowo-wapienne świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych takich jak kuchnie czy łazienki. Są one produktami wielowarstwowymi, które na jednej warstwie mogą posiadać grubość do 20mm.

Tynki gipsowe są natomiast świetne na ścianach suchy np. salony, sypialnie, pokoje czy korytarze. Są one jednowarstwowe, które posiadają grubość warstwy do 30mm.

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża należy wykonać przy każdym rodzaju tynkowania. Pierwszym krokiem jest usunięcie zabrudzeń ze ściany. Nie mogą na niej zostać również odłamki starej farby. Kolejnym etapem jest założenie listw tynkarskich. Pomagają one utrzymać dokładne pionowanie ściany. Następnie musimy zabrać się do nałożenia preparatu gruntującego. Warto jest to zrobić, ponieważ zabezpieczymy ścianę i zwiększymy przyczepność tynkarskiej masy.

Rozrobienie tynku

Na opakowaniu tynku zawsze mamy podane proporcje do rozrobienia. Warto jest stosować się do wytycznych producenta i dokładnie wymieszać całą masę. Konsystencja masy tynkarskiej musi być jednolita.

Tynkowanie

Samo tynkowanie nie jest skomplikowane. Należy nałożyć tynk i wyrównać jego masę na całej powierzchni. Po lekkim obeschnięciu uzupełnić ubytki. Na samym końcu za pomocą szpachli powierzchniowej usunąć drobne wgłębienia i rysy.