Jak wybrać idealną wielkość domu? część I

duży czy mały dom

Decyzja o budowie własnego domu bardzo często jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Warto bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty wielkość wymarzonego domu i podjąć słuszną decyzję.

Wielkość domu jest uzależniona od bardzo wielu czynników:

  • Środki finansowe

To podstawowe kryterium określające wielkość domu, ponieważ im większy dom tym wyższa cena, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na dom wielkości 300 m2. Najpopularniejsze domy w Polsce mają wielkość od 120 m2 do 150 m2. Średnio przyjmuje się, że koszt budowy jednego metra kwadratowego domu szacuje się między 1500 – 2500 tys. Zł.

  • Planowana wielkość rodziny

Dla przeciętnej rodziny 3-4 osobowej w zupełności wystarcza dom wielkości 90 m2 – 120 m2, jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Natomiast dla rodziny 5-6 osobowej optymalnym rozwiązaniem będzie dom wielkości 150m2 – 230m2

  • Kosztów eksploatacji

Budowa domu to podstawowy wydatek, jednak do tego dochodzą jeszcze koszty utrzymania domu. Im większy dom tym większy koszt eksploatacji. W koszty eksploatacji wlicza się energia, ogrzewanie itp. Warto to wszystko przemyśleć przed rozpoczęciem budowy, ponieważ może się w przyszłości okazać, że nie stać nas na utrzymanie naszego wymarzonego domu.

Są jednak pewne sposoby na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. W następnej części podpowiemy ciekawe rozwiązania.