Formalności związane z rozpoczęciem budowy

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że budowa domu to nic trudnego: zatrudniamy firmę i gotowe. Niestety to nie jest takie łatwe. Rozpoczęcie budowy musi być poprzedzone załatwieniem wielu formalności.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia jakichkolwiek przygotowań do budowy jest zakup działki. Oczywiście tutaj też są pewne wytyczne. Działka musi spełniać wymogi zawarte w  miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy.

Drugim punktem do spełnienia przed budową jest wybranie projektu. Mamy dwie możliwości: stworzenie indywidualnego projektu lub wykorzystanie już gotowego. Jeżeli chcemy stworzyć dom według własnych wyobrażeń, musimy skorzystać z usług osób uprawnionych do tego, w tym przypadku będzie to architekt. Na projekt indywidualny składają się dwa dokumenty: projekt budowlany oraz projekt wykonawczy.

Gotowy projekt z katalogu to szybsze rozwiązanie jednak wybierając taki sposób nie mamy możliwości ingerencji w projekt.

Mając już gotowy projekt, możliwe, że konieczne będzie uzyskanie dodatkowych opinii i pozwoleń. Jeżeli wszystkie dokumenty się zgadzają, należy zgłosić budowę i czekać na uzyskanie pozwolenia na budowę.

Po uzyskaniu pozwolenia można rozpocząć prace budowlane.