Najnowsze technologie w budownictwie

Wraz z biegiem czasu i rozwojem techniki, także w obszarze budownictwa wprowadzane są nowe technologie.

W ostatnich czasach, coraz większą wagę przywiązuje się do energooszczędności, dlatego w budownictwie zaczęto stawiać na domy energooszczędne i pasywne.

Czym charakteryzują się te budynki?

Oba są ikoną oszczędności, jednak nie można ich identyfikować ze sobą. Dom pasywny ma znacznie większe wymogi, jeżeli chodzi o parametry, które musi budynek spełniać, by móc nazywać go pasywnym. Dom pasywny jest energooszczędny, jednak dom energooszczędny nie zawsze jest domem pasywnym.

Domy energooszczędne i pasywne mają na celu, oszczędności głównie związane z utratą ciepła. Niezbędne są więc odpowiednie okna i drzwi. Stolarka okienna i drzwi  muszą charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikalności. Szczelne okna w niosą za sobą konieczność instalacji skutecznej wentylacji. Nowinki techniczne w obszarze wentylacji, wskazują na rekuperator, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła.

Podstawą jest instalacja grzewcza. W nowoczesnych domach energooszczędnych i pasywnych, podstawą ogrzewania jest pompa ciepła. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów pomp, wybór jednego w głównej mierze zależy od możliwości finansowych inwestora.

 

Pompa ciepła jest urządzeniem, które działa efektywnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Wymienione elementy to podstawa domów energooszczędnych oraz pasywnych, stawiających na nowoczesne technologie.